Za zvýšením nezaměstnanosti stojí podle analytiků sezónní vlivy a slabá ekonomika.
Prosincové zvýšení nezaměstnanosti na 4,1 procenta z listopadových 3,9 procenta způsobily sezonní faktory. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozornili na meziroční zvýšení podílu nezaměstnaných o 0,4 procentního bodu, ve kterém se podle nich projevuje slabý hospodářský růst v Česku. V dalších měsících se podle expertů bude nezaměstnanost dál držet nad čtyřmi procenty, v evropském srovnání ale zůstane nízká a nebude představovat zásadní problém pro českou ekonomiku.
"V prosinci dochází pravidelně k sezónnímu nárůstu nezaměstnanosti a ani na konci roku 2024 tomu nebylo jinak. S příchodem zimy totiž končí sezonní práce ve stavebnictví nebo zemědělství a do evidence úřadu práce se hlásí například i živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," řekl analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Sezónní vliv vidí jako hlavní důvod meziměsíčního zvýšení nezaměstnanosti i generální ředitel personální společnosti Randstad ČR Martin Jánský. "V prosinci se v rostoucí míře nezaměstnanosti tradičně promítají především nižší nábory, které řada firem odkládá kvůli dovoleným ze druhé poloviny měsíce až na leden. S mírným nárůstem nezaměstnanosti se můžeme setkávat i v prvním čtvrtletí, kdy se v ní projeví konec brigádnických úvazků nasmlouvaných do konce roku a ukončování smluv na dobu určitou," uvedl.
Větší důraz kladou analytici na dlouhodobý vývoj nezaměstnanosti. "Je patrné, že míra nezaměstnanosti v tuzemské ekonomice pozvolna roste…