Input:

Mzdové výhledy v roce 2025

9.1.2025, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Lednový růst minimální mzdy ovlivní mzdy zejména u nízkopříjmových pozic.

Lednový růst minimální mzdy o 1 900 korun na 20 800 Kč ovlivní platové podmínky napříč odvětvími, zejména ale u nízkopříjmových pozic. Dlouhodobě nejlukrativnější pozice nabízí sektor informačních technologií, což bude platit i pro letošní rok. Vyplývá to z analýzy personální agentury Advantage Consulting. Minimální mzdu v Česku pobírají čtyři procenta zaměstnanců, tedy asi 150 000 lidí.

"Zvýšení minimální mzdy často tlačí zaměstnavatele k tomu, aby zvyšovali mzdy i u ostatních pozic, zejména proto, aby zachovali odstup mezi jednotlivými platovými kategoriemi. Tento efekt je však nejvýraznější v odvětvích s vysokým podílem zaměstnanců pobírajících minimální mzdu,“ uvedla majitelka a výkonná ředitelka Advantage Consulting Olga Hyklová.

Profese, u kterých se výdělky minimální mzdě blíží, jsou dlouhodobě uklízečky, ostraha objektů a méně častá povolání jako třeba šička. K nejhůře placeným pozicím budou v letošním roce patřit také pokladní a obsluha v retailu, kde se průměrná mzda pohybuje mezi 23 000 až 27 000 Kč měsíčně. Na juniorních administrativních pozicích se zaměstnanci zpravidla nedočkají vyššího ohodnocení než 25 000 korun.

"Obecně rostou mzdy řemeslníků, kdy si ti zruční mohou vydělat i 80 000 Kč měsíčně, nicméně dělnické pozice v méně specializovaných odvětvích nevydělají ani polovinu. Jejich měsíční mzda se pohybuje kolem 27 000," uvedla marketingová manažerka Advantage Consulting Marcela Vyskoková.

Naopak mezi nejlépe ohodnocené IT pracovníky

Nahrávám...
Nahrávám...