Aby spoluprací s OSVČ nedocházelo k porušování pracovněprávních předpisů a riziko nelegální práce bylo co nejnižší, je nutné především správně nastavit praktické fungování takového vztahu.
Aby spoluprací s OSVČ nedocházelo k porušování pracovněprávních předpisů a riziko nelegální práce bylo co nejnižší, je nutné především správně nastavit praktické fungování takového vztahu. Dobře napsaná smlouva s OSVČ představuje solidní základ, ovšem sama o sobě nestačí. Inspekce práce se při svých kontrolách zaměřuje právě na to, jak spolupráce probíhá v praxi, a posuzuje, do jaké míry obchodní vztah s živnostníkem naplňuje výše uvedené znaky závislé práce.
Jednotlivé znaky a podmínky závislé práce jsou zároveň dobrým vodítkem, jak správně nastavit vztah s OSVČ a čeho se vyvarovat.
Ještě upozornění: od novely zákona o zaměstnanosti účinné od 1. 1. 2024 již není pro posouzení nelegální práce podstatné kritérium soustavnosti, tj. znak, který dříve jako podpůrný dovodila judikatura. Riziková tak může být i velmi krátká spolupráce s OSVČ, bude-li vykazovat uvedené znaky závislé práce.
Pozornost si tedy zaslouží tyto body:
Nadřízenost a podřízenost
Smlouva s OSVČ může v tomto ohledu být nastavena jako smlouva rámcová a jednotlivé objednávky mohou být OSVČ zasílány i méně formální cestou, např. prostřednictvím e-mailu nebo textovou zprávou, nikoliv však prostřednictvím interního HR systému.
Živnostníkovi zároveň nesmí být zásadně bráněno, aby poskytoval své služby i jiným subjektům (takové ujednání by mohlo být rizikové i z hlediska pravidel ochrany hospodářské soutěže).
Osobní výkon
Je vhodné nesjednávat ve smlouvě s OSVČ podmínku osobního výkonu práce, jelikož jde právě o jeden ze znaků závislé práce.
Formulace „podle pokynů zaměstnavatele“
Formulce "podle pokynů zaměstnavatele" je způsob realizace právní nadřízenosti zaměstnavatele a úzce souvisí se znakem uvedeným pod písm. a) výše. Pro závislou práci je charakteristické průběžné zadávání pokynů a jejich kontrola, takovéto…