Není žádným překvapením, že názory na užitečnost institutu podání výpovědi ze strany zaměstnavatele se diametrálně rozcházejí.
Část zaměstnavatelů je pro schválení výpovědi bez udání důvodu, kterou v pozměňovacím návrhu předložili poslanci ODS a TOP 09 v takzvané flexibilní novele zákoníku práce. Vyplývá to z ankety mezi zaměstnavatelskými svazy.
"Institut možnosti výpovědi bez udání důvodu dlouhodobě podporujeme," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Josef Jaroš. "Důvodů pro výpověď bez zákonem stanoveného důvodu je řada," dodala ředitelka odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory ČR Lenka Janáková. "Toto právo má nyní pouze zaměstnanec, šlo by tedy o vyvážení práv. Navíc zákonné důvody nejsou dostatečně široké a nevejde se do nich situace, kdy spolupráce zaměstnanec zaměstnavatel vázne, dojde ke ztrátě loajality vůči zaměstnavateli, jsou narušené vztahy na pracovišti nebo dojde ke ztrátě důvěry," podotkla.
Výpověď bez udání důvodu by mohla snížit administrativní zátěž a posílit pružnost trhu práce, uvedla výkonná tajemnice Unie malých a středních podniků ČR Radomíra Harantová. Je však podle ní nezbytné, aby byla nastavena jasná pravidla, která zabrání zneužívání a současně podpoří důvěru mezi zaměstnavateli a zaměstnanci.
"Výpověď bez uvedení zákonného důvodu neznamená bezdůvodnou výpověď, ale výpověď z jiných důvodů, než se kterými počítá zákon," upozornila dále Janáková. Obecně je lze podle ní shrnout jako organizační, zdravotní, nesplnění podmínek vzdělání a související s pracovní kázní. "Ve všech těchto zákonných důvodech…