Prodloužení zkušební doby či změny v začátku výpovědní lhůty ze zaměstnání jsou ve Sněmovně před závěrečným schvalováním.
Poslanci koaličních ODS a TOP 09 navrhli doplnit takzvanou flexibilní novelu zákoníku práce o spornou možnost výpovědi bez udání důvodu s nejméně dvojnásobným odstupným. Skupina vládních zákonodárců v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou chce upravit podpory v nezaměstnanosti. O podobě vládní předlohy by mohli poslanci hlasovat nejdřív za dva týdny.
Podpora v nezaměstnanosti by se podle pozměňovacího návrhu zvýšila v prvních měsících ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících by naopak klesla z nynějších 45 procent na 40 procent vydělané částky. Déle by peníze od státu dostávali od 52 let, nyní je to od 50 let. Stejná částka by se vyplácela při propuštění i při dobrovolné změně práce. Při rekvalifikaci by měla být vyšší, činit by měla 80 procent čistého výdělku. Vzrostly by i maximální možné pobírané částky. Pravidla pro opětovné získání podpory by se zpřísnila, bylo by nutné odpracovat a platit odvody devět měsíců místo šesti.
Marian Jurečka také navrhl, aby zaměstnavatelé ve státní a veřejné sféře museli započítávat do doby započitatelné praxe zaměstnance při jeho zařazování do platového stupně plnou dobu dokončeného doktorandského studia a dobu péče o osobu blízkou ve vysokých stupních závislosti na pomoci druhých.
Při výpovědi bez udání důvodu by zaměstnanci náleželo podle pozměňovacího návrhu skupiny poslanců ODS a TOP 09 nejméně dvojnásobné odstupné, tedy zpravidla aspoň dva až šest měsíčních výdělků podle doby zaměstnání. Taková výpověď by byla možná jen v soukromém sektoru a nesměli by ji dostat podle úpravy těhotné zaměstnankyně, lidé na mateřské, otcovské nebo rodičovské dovolené, pracovníci se zdravotním postižením a ti, kterým zbývá pět a méně let do řádného starobního důchodu.
Výpověď bez udání důvodu by podle tvůrců návrhu umožnila zaměstnavatelům pružněji reagovat na…