Podle průzkumu společnosti Alma Career by na tuto otázku kladně odpověděla pouze třetina českých zaměstnanců.
Se svou aktuální mzdou je v zemích východní Evropy spokojeno pouze 27 % lidí, zatímco 56 procent se cítí nedoceněných. Do šetření společnosti Alma Career se zapojilo přibližně 15 000 respondentů z Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Severní Makedonie, České republiky, Slovenska, Estonska, Litvy a Lotyšska.
Společnost Alma Career, lídr na trhu práce s působností v zemích střední a východní Evropy, provedla nedávno mezinárodní šetření zaměřené na spokojenost s výší mzdy. Výzkum probíhal na platformě Paylab, kterou Alma Career provozuje také v české mutaci, známé jako Platy.cz.
„Pocit nespokojenosti je výraznější v Litvě, Lotyšsku a balkánských zemích, zatímco lidé v Česku, na Slovensku a v Estonsku jsou s výší svých příjmů o něco spokojenější,“ komentuje výsledky Jozef Plško, ředitel PR a komunikace Alma Career.
„Když jsme se těch samých respondentů zeptali, zda zvažují změnu zaměstnání během následujících šesti měsíců, 77 procent odpovědělo, že ano – což svědčí o široce rozšířené nespokojenosti. Opět platí, že ochota změnit zaměstnání je nejvyšší v balkánském regionu, kde dosahuje až 90 procent. Tyto postoje přirozeně ovlivňuje celá řada faktorů – například aktuální úroveň mezd v porovnání s kupní silou,“ dodává Plško.
Pouze jeden z čtyř zaměstnanců je se mzdou spokojený
Jen 27 procent respondentů uvedlo, že jsou spokojeni, třetina svou mzdu hodnotí negativně a dvě pětiny dotázaných mají k současnému odměňování neutrální postoj. Ženy jsou se svou mzdou méně spokojené než muži – kladně se vyjádřila jen čtvrtina žen oproti 30 procentům mužů.
Pokud jde o věk, lidé do 45 let jsou spokojenější (téměř 30 procent vyjádřilo spokojenost), zatímco mezi lidmi nad 45 let je spokojenost pouze okolo 23 procent. Z šetření vyplývá, že s věkem nespokojenost s výší mzdy roste – což je překvapivé, vezmeme-li v potaz, že vyšší věk by měl souviset s vyšší pozicí i odměnou.
Z hlediska jednotlivých zemí jsou nejspokojenější respondenti v České republice a Estonsku, naopak nejnižší spokojenost panuje v Chorvatsku, Lotyšsku a Litvě.
Přes 56 % respondentů uvedlo, že se v práci cítí finančně nedocenění – oproti roku 2023 jde o nárůst o tři procentní body. Naopak jen pětina dotázaných považuje svou mzdu za odpovídající – to je pokles o pět procentních bodů oproti výsledkům šetření z roku 2023.
Jaká výše platu by zaměstnance uspokojila?
Očekávání zaměstnanců ohledně růstu mezd ukazují, že většina z nich vnímá současné odměňování jako nedostatečné. Skromnější růst o šest až deset procent by stačil sedmnácti procentům respondentů. Největší skupina dotázaných (dvě pětiny) by za přiměřené považovala navýšení v rozmezí 11 až 20 procent.
Výraznější nárůst o 20 až 50 % by požadovalo dalších 27 % účastníků šetření, což může odrážet dlouhodobé pocity nedocenění nebo dopad inflace na reálnou kupní…