Mistrovské zkoušky by řemeslníci mohli skládat od ledna příštího roku.
Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Na zavedení těchto zkoušek řemeslníci i zaměstnavatelé čekají mnoho let - v roce 2021 je těsně před volbami schválila předchozí vláda Andreje Babiše, zákon ale poslanci nestihli projednat a současný kabinet se ho posléze rozhodl upravit. Aktuální návrh například počítá s tím, že za zkoušku uchazeči zaplatí průměrně 30 000 korun, v předchozím návrhu bylo 25 000 korun. Materiál je teď v připomínkovém řízení.
Myšlenka znovuzavedení mistrovských zkoušek se objevila už v polovině 90. let. Za cíl si to vytyčil například kabinet někdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení z roku 2014. Podobu zákona následně v roce 2016 navrhlo ministerstvo školství. Označení mistra řemesel zaniklo na začátku 50. let minulého století. Do té doby bylo nejvyšším stupněm posloupnosti učeň - tovaryš - mistr.
Po úspěšném složení zkoušky by řemeslníci mohli podle aktuálního návrhu používat označení Mistr před názvem svého povolání, tedy například Mistr pekař. V současné době podle MPO existují návrhy standardů a zadání zkoušek pro 48 povolání, jako je i číšník, florista, kadeřník nebo kuchař. Mistrovský list by byl uznatelný také v jiných zemích EU.
Pro připuštění ke zkoušce bude nutný výuční list či maturitní vysvědčení. Dále budou muset zájemci mít nejméně pět…