Za trvání pracovního poměru lze dohodnout změnu pracovní smlouvy v kterékoliv z náležitostí sjednaných v pracovní smlouvě a lze si dohodnout i další ujednání, které ještě obsahem pracovní smlouvy nebylo. Změnit lze tedy i pracovní poměr původně sjednaný na dobu určitou.
V tomto případě se sjednává pouze doba, do kdy pracovní poměr trvá. Častější je varianta sjednání nejprve pracovního poměru na dobu určitou a teprve následně jeho změna na dobu neurčitou. Ale opačný postup není zakázán. Takto změněný pracovní poměr na dobu určitou skončí uplynutím sjednaného dne. I na změnu sjednaného pracovního poměru na dobu určitou se vztahují podmínky, za kterých lze pracovní poměr na dobu určitou sjednat upravené v § 39 ZP. Za počátek sjednání pracovního poměru na dobu určitou se v tomto případě považuje den, o kdy je změna pracovní smlouvy na dobu určitou účinná. I pracovní poměr změněný na pracovní poměr na dobu určitou lze následně prodlužovat, tj. měnit dobu, po kterou je sjednán, ale opět za podmínek upravených v § 39 ZP, tj. maximálně 2 x prodloužit.
Sjednat pracovní poměr na dobu určitou je podle § 39 odst. 2 ZP možné za současného dodržení dvou podmínek. Opakovaně mezi stejným zaměstnavatelem a zaměstnancem je možné jej sjednat pouze třikrát; za opakování se přitom považuje i prodloužení pracovního poměru. Pro zákaz více jak 3x opakovaného sjednání pracovního poměru na dobu určitou není rozhodující, na jak dlouhou dobu je pracovní poměr sjednán. Druhým omezením je, že každý pracovní poměr na dobu určitou může být sjednán maximálně na dobu 3 let. Při využití maximální doby je tak možné pracovní poměr sjednat při sjednání tří pracovních poměrů na dobu určitou až na dobu 9 let.
Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby. Takto sjednaný pracovní poměr lze rozvázat v době jeho trvání všemi ostatními způsoby skončení pracovního poměru bez omezení. Ta skutečnost, že se jedná o pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, se při skončení pracovního poměru jinými způsoby žádným způsobem neprojeví. Pracovní poměr lze ukončit dohodou, zaměstnanec může sám dát výpověď, není ani vyloučeno skončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele okamžitým zrušením, pokud zaměstnanec např. porušuje povinnosti vyplývající mu z pracovního poměru nebo je možné dát zaměstnanci z tohoto důvodu i výpověď. Praktické je skončení pracovního poměru jiným způsobem nežli uplynutím doby pouze v případě, že by jiným způsobem došlo k dřívějšímu skončení pracovní než…