Podle finančních analytiků je dopad hospodářské stagnace na nezaměstnanost minimální.
Podle analytiků firmy sice čelí problémům, ale obávají se obtíží s opětovným náborem propuštěných v případě ekonomického zotavení. Podle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost v Česku v listopadu byla 3,5 procenta, proti říjnu se nezměnila. V dalších měsících odborníci čekají její růst, bude to však kvůli sezonním faktorům.
„Jakkoliv česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu HDP, tak hlad po pracovní síle stále trvá, i když by byl asi přirozenější postupný nárůst nezaměstnanosti," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. „Je zde riziko, že slabý výkon české ekonomiky povede na přelomu roku přece jen k viditelnějšímu nárůstu míry nezaměstnanosti, ve výhledu na rok 2024 ale i tak hovoříme o celoročním průměru pod úrovní čtyř procent. Na tuzemském trhu práce se tedy z pohledu vývoje nezaměstnanosti zatím žádné drama nerýsuje," dodal.
Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka k nízké nezaměstnanosti i přes hospodářskou stagnaci přispívá i mzdová zdrženlivost zaměstnanců. „Růst nominálních mezd za první tři čtvrtletí letošního roku o 7,9 procenta je sice nejvyšší od roku 2019, ale obratem je třeba dodat, že díky vysoké inflaci reálně mzdy klesají již osm čtvrtletí v řadě. Zaměstnanci přitom masivně nepožadují dorovnání mezd o inflaci," uvedl.
Generální ředitel společnosti Randstad ČR Martin Jánský uvedl, že se v listopadu na trhu práce…