Input:

Sjednání a nepřiznání tzv. osobního ohodnocení

17.4.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, popř. ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem. Se zaměstnanci lze  sjednat nebo jim stanovit i určitou složku mzdy v podobě tzv. osobního ohodnocení.

Protože zaměstnanec má právo znát podmínky, za nichž má pro zaměstnavatele konat práci, musí sjednání, stanovení nebo určení mzdy (a tedy i jejích jednotlivých složek) vždy předcházet výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet. To platí nejen při sjednání, stanovení nebo určení mzdy v souvislosti se vznikem pracovního poměru, ale také při každé změně podmínek odměňování. Zákon proto také stanoví, že zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis, a že, dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Z uvedeného tedy plyne, že zaměstnanci lze určit nebo s ním sjednat část mzdy (její složku) v podobě tzv. osobního ohodnocení ještě před začátkem výkonu práce v pracovním poměru. Z toho taktéž vyplývá, že skutečnost, že zaměstnanci nadále nebude poskytována část mzdy (její složka) stanovená zaměstnavatelem v závislosti na hodnocení pracovních výsledků zaměstnance nebo na základě jiných

Nahrávám...
Nahrávám...