Poskytování pracovního volna ze zdravotních důvodů bez toho, že by zaměstnanec byl povinen doložit existenci překážky v práci rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti, je jedním z nejčastěji žádaných benefitů.
Podstata indispozičního volna spočívá v tom, že zaměstnanec pouze oznámí určeným způsobem zaměstnavateli, že z důvodu zdravotního problému využívá právo na pracovní volno, aniž by dokládal lékařské potvrzení. Standardně platí, že pokud zaměstnanec v průběhu roku žádný zdravotní problém nemá, nevyužité indispoziční volno se nijak nepřevádí ani neproplácí.
Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel zavedením sick days udílí zaměstnancům práva nad jejich minimální rozsah stanovený zákoníkem práce, je možné využít k zavedení tohoto benefitu všechny tři nástroje, tedy jak pracovní nebo kolektivní smlouvu, tak i vnitřní předpis. Využití vnitřního předpisu oproti kolektivní a pracovní smlouvě je z pohledu zaměstnavatele flexibilnější. Jedná se totiž o jednostranné právní jednání zaměstnavatele, které kromě dále uvedených podmínek není vázáno na souhlas jiných subjektů.
Protože takové pracovní volno není zákoníkem práce výslovně upraveno, je potřeba postupovat při jeho poskytování v souladu s obecnými zásadami zákoníku práce vztahujícími se…