Input:

Pružná pracovní doba a překážky v práci na straně zaměstnance

4.6.2024, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Posuzování překážek v práci bezprostředně souvisí s úpravou obsaženou v § 85 odst. 5 zákoníku práce, která stanoví, kdy se pružné rozvržení pracovní doby neuplatní. Na toto ustanovení je občas při praktickém řešení dopadů a posuzování výkonu práce ve vztahu k pružné pracovní době zapomínáno.

Jedná se o ustanovení, které je kogentní, a nelze se proto od úpravy, která je v tomto ustanovení obsažena, odchýlit. Zákonné důvody, kdy se pružná pracovní doba nepoužije, jsou závazné. Odchýlit se od tohoto ustanovení lze pouze tak, že zaměstnavatel sám může podle své potřeby stanovit další případy, kdy se pružná pracovní doba nebude uplatňovat.

Pružná pracovní doba se nepoužije při pracovní cestě, v době čerpání dovolené, při nutnosti zabezpečení naléhavého pracovního úkolu ve směně, jejíž začátek a konec je pevně stanoven, brání-li jejímu uplatnění provozní důvody, v době důležitých osobních překážek v práci podle § 191 a 191a zákoníku práce a v dalších případech určených zaměstnavatelem (§ 85 odst. 5 zákoníku práce). Zaměstnavatel je povinen při rozvržení pružné pracovní doby také stanovit předem rozvržení týdenní pracovní doby do směn, které se bude používat právě pro shora uvedené případy, kdy se pružné rozvržení pracovní doby neuplatní. Je to významné také při pracovních cestách, protože pokud zaměstnavatel opomene to, že pružné rozvržení pracovní doby se při pracovní cestě neuplatní, není schopen posoudit, v jakém rozsahu zaměstnanec na pracovní cestě koná práci. Pružné rozvržení pracovní doby se nepoužije také v případě dovolené. Zaměstnanec bude mít na tento den předem rozvrženou pracovní dobu a z této pracovní doby mu zaměstnavatel odečte takový počet hodin, které na tento den podle tohoto rozvržení pracovní doby připadají.

Pružné rozvržení pracovní doby se neuplatní také v době důležitých osobních překážek v práci, které jsou upraveny v § 191 a 191a zákoníku práce. Jedná se o dočasnou pracovní neschopnost, dobu karantény, mateřskou a rodičovskou dovolenou, ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech uvedených v § 39

Nahrávám...
Nahrávám...