Pandemie koronaviru si vyžádala propouštění hlavně v dopravě a turistice.
Propouštění zaměstnanců, které je jedním z dopadů pandemie koronaviru, oznámila v tuzemsku řada firem. Krize je nejvíce patrná ve službách, zejména ve veřejném stravování, hotelnictví, lázeňství, obchodu a dopravě. Z průzkumu personálně-poradenské společnosti Randstad koncem května například vyplynulo, že propouštěla už zhruba čtvrtina firem.
Některé společnosti také poslaly své pracovníky na neplacené volno, snižovaly úvazky či měnily pracovní náplně. Zatímco například firmy z IT nebo podnikových služeb fungovaly hladce i v době pandemie, subjekty z jiných oborů musely zastavit svůj provoz. Nejvíce firem dosud propouštělo v sektorech automobilového průmyslu a obchodu a služeb.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová začátkem června řekla, že zaměstnavatelé nepropouštějí tolik, kolik se očekávalo, a to díky státní pomoci. Vláda i Parlament přijaly k zabránění propouštění a růstu nezaměstnanosti řadu opatření.
Jedním z odvětví, na které má pandemie kvůli omezení cestování největší dopad, je letecký průmysl. Například francouzský výrobce součástek letadel Latecoere propustil podle Hospodářských novin ve svém pražském závodě ke konci května 212 lidí, asi třetinu kmenových zaměstnanců. Podle odborářů se v době koronavirové krize značně propadl objem zakázek od výrobců letadel Airbus a Boeing.
Až 200 lidí propustí také firma Honeywell Aerospace Olomouc, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory. Podnik Honeywell…