Input:

Prohlubování kvalifikace z pohledu pracovního práva

18.10.2024, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

S jednou získanými zkušenostmi a poznatky v dnešní době příliš dlouho nevystačíme. Mají celkem jepičí život. Proto je užitečné připomenout si § 230 zákoníku práce, který se věnuje prohlubování kvalifikace.

Prohlubováním kvalifikace se rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce. Za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování. Prohlubování kvalifikace se posuzuje vždy ve vztahu k výkonu sjednané práce. Záleží proto na sjednaném druhu práce v pracovní smlouvě či druhu práce konaném na základě jmenování a kvalifikačních požadavcích nutných k výkonu této práce, které jsou stanoveny buď právními předpisy, případně vnitřními, zpravidla mzdovými předpisy, katalogy prací apod. Prohlubováním kvalifikace zaměstnanec nezíská novou kvalifikaci, nemění se její podstata, jejím prostřednictvím si zaměstnanec průběžně doplňuje teoretické nebo praktické znalosti nebo dovednosti vztahující se k jím již získané kvalifikaci. Za doplňování, udržování a obnovování kvalifikace se považuje aktualizace jak teoretických, tak i praktických znalostí, případně dovedností, nových poznatků vyplývajících z rozvoje kvalifikace. Zákoník práce neurčuje formy prohlubování kvalifikace, pouze je obecně označuje jako školení nebo jinou formu přípravy anebo studium. Označení formy prohlubování kvalifikace však žádný faktický význam nemá, podstatné je, že za prohlubování kvalifikace se považují jakkoliv označené formy, v nichž zaměstnanec získává nové poznatky či dovednosti ke kvalifikaci, kterou již má, a která je potřebná k výkonu práce podle pracovní smlouvy.

Zaměstnanec má povinnost soustavně si prohlubovat kvalifikaci k výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě. Zaměstnavatel je oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu nebo jiné formě přípravy k prohlubování jeho kvalifikace. Z povinnosti zaměstnance podrobit se prohlubování kvalifikace plyne, že musí tento pokyn zaměstnavatele splnit a kvalifikaci si musí zaměstnavatelem určeným způsobem prohlubovat. Při prohlubování kvalifikace není významné ani to, zda zaměstnavatel prování prohlubování kvalifikace svými zaměstnanci, anebo zda školení zajišťuje jiný subjekt, a to buď v objektu zaměstnavatele, anebo zda zaměstnavatel vyšle zaměstnance, aby si kvalifikaci prohloubili školením, které se provádí u jiné právnické nebo fyzické osoby. Povinnost zaměstnance podrobit se i takovémuto příkazu plyne z § 230 odst. 2 zákoníku práce, protože zaměstnavatel je oprávněn na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby.

Účast na školení nebo jiných formách přípravy a studiu za účelem prohloubení kvalifikace je výkonem práce, za který zaměstnanci přísluší mzda nebo plat, záleží na formě odměňování u konkrétního zaměstnavatele. Porušení povinnosti zaměstnance podrobit se školení, tedy již samotné odmítnutí účastnit se některé z nařízených forem, lze kvalifikovat jako porušení povinností vyplývajících pro zaměstnance z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci. Jestliže se

Nahrávám...
Nahrávám...