Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranným právním aktem. Vyjadřuje souhlas obou smluvních stran, jak zaměstnance, tak zaměstnavatele.
Její úpravu naleznete v § 49 ZP . K jejímu uzavření dochází okamžikem, kdy si smluvní strany pracovního poměru ujednaly její obsah, resp. kdy přijetí nabídky nabývá účinnosti. Shoda na obsahu dohody o rozvázání pracovního poměru znamená, že jedna strana pracovního poměru přijala návrh jeho druhé strany. Rozhodně neplatí, že mlčení druhé strany lze automaticky považovat za souhlas. Pokud by nebylo ani z okolností možné dovozovat, že druhá strana souhlasí, dohoda uzavřena nebyla.
Návrh na rozvázání pracovního poměru dohodou může podat jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec.
Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být uzavřena písemně. Nedodržení této formy může mít za následek neplatnost tohoto právního jednání. Jak ale vyplývá z ustanovení § 582 odst. 1 občanského zákoníku, vadu formy mohou smluvní strany dodatečně zhojit (vyhotovit ji v písemné podobě později).
Zákoník práce nestanoví jako podmínku, aby byl v dohodě uveden důvod, pro který ji zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavírají. Uvedení takového důvodu má ale svůj význam, a to především ve dvou následujících situacích:
- pokud by důvodem k uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru byla některá ze skutečností uvedených v ustanovení 52 písm. a) až d) ZP, vzniká zaměstnanci až na výjimky právo na odstupné.…