Input:

Pracovní volno při cestě za lékařem

10.12.2021, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Při vyšetření ve zdravotnickém zařízení mají zaměstnanci nárok na pracovní volno. Za jakých podmínek?

To upravuje nařízení  nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.  Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout (označuje se jako nejbližší zdravotnické zařízení). Na pracovní volno má zaměstnanec právo pouze za podmínky, že vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, tzn., zaměstnanec si zvolil jiného lékaře, což je v zásadě možné, poskytne se mu pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, tzn., pracovní volno mu přísluší za dobu strávenou cestou do zdravotnického zařízení, případným čekáním, ošetřením nebo vyšetřením a cestou zpět na pracoviště. Náhrada mzdy nebo platu mu však při návštěvě jiného než nejbližšího lékaře přísluší nejvýše za dobu, kterou by strávil návštěvou tohoto nejbližšího zařízení.

Náhrada mzdy po dobu pracovního volna se poskytuje ve výši průměrného výdělku a ten se zjišťuje podle pravidel upravených v § 351 až 362 ZP .

Zaměstnanec je povinen zaměstnavatele o existenci překážky v práci předem uvědomit, je-li mu známa. Při návštěvě zdravotnického zařízení se jedná o případy pravidelného ošetření, předem dohodnuté ošetření u odborných lékařů,

Nahrávám...
Nahrávám...