Input:

Práce z domova v aktuálních číslech

16.1.2025, Zdroj: ČTKDoba čtení: 2 minuty

Častější využívaní práce z domova v Česku během pandemie koronaviru zůstalo i po jejím odeznění. V roce 2023 pracoval z domova každý desátý zaměstnanec, zatímco před pandemií každý dvacátý.

Ukazují to data z let 2018 až 2023, zjistila nová studie think-tanku IDEA při CERGE-EI. Alespoň částečně z domova pracují zejména lidé v odvětvích informačních a telekomunikačních činností, nemovitostí, peněžnictví a pojišťovnictví.

Post-pandemické rozdíly v míře využívání práce z domova mezi ženami a muži jsou podle autorů studie velmi malé. Naopak zásadní roli hraje vzdělání. Lidé bez maturity pracují z domova zřídka, z vysokoškolsky vzdělaných pracuje z domova zhruba čtvrtina.

"Podíváme-li se na různé věkové skupiny, nejvíce pracují z domova lidé ve věku 25 až 44 let, u kterých také došlo k nárůstu práce z domova z šesti procent na více než 12 procent. K nejvyššímu nárůstu práce z domova došlo u nejmladší skupiny 20 až 24 let, kde podíl narostl pětinásobně, z necelých dvou procent na deset procent," uvedla spoluautorka studie Klára Kalíšková z IDEA při CERGE-EI a Fakulty informatiky a statistiky VŠE.

Nejvíce se míra využívání práce z domova zvýšila u rodičů s mladšími dětmi. Největší nárůst po pandemii zaznamenaly ženy s dítětem ve věku do dvou let. "Dnes jich téměř třetina pracuje z domova," podotkla další spoluautorka studie Alena Bičáková. Naopak u matek s nejmladším dítětem ve věku 13 až 17 let byl nárůst jen mírný, u jejich otců žádný. "Zajímavé je, že přítomnost a počet dětí v rodině dnes nemá na

Nahrávám...
Nahrávám...