Input:

Práce na dálku po novele zákoníku práce

6.10.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Jedna ze změn, které novela zákoníku práce přináší, se týká také práce z jiného místa, než je pracoviště zaměstnavatele.

Ta je nyní možná až na výjimky (nařízení takové práce na nezbytně nutnou dobu podle zvláštního právního předpisu) na základě písemné dohody mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Oproti původnímu návrhu novela nestanoví žádné povinné obsahové náležitosti dohody, ale jak předpokládá důvodová zpráva k novele, měla by taková dohoda obsahovat zejména místo nebo místa výkonu práce na dálku, způsob komunikace mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, způsob přidělování práce a její kontroly, rozsah konané práce na dálku a bližší podmínky pro rozvržení pracovní doby.

Písemnou dohodu o podmínkách výkonu této práce uzavře zaměstnavatel se zaměstnancem ve lhůtě 1 měsíce ode dne nabytí účinnosti změnového zákona.

Novela obsahuje i možnosti rozvázání takové dohody, a to písemnou dohodou ke sjednanému dni, nebo písemnou výpovědí s 15denní výpovědní dobou, která začne běžet dnem, v němž byla výpověď doručena druhé smluvní straně. Zaměstnavatel se zaměstnancem mohou přitom v dohodě o práci na dálku sjednat odlišnou délku výpovědní doby, ta ale musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout dokonce též na nevypověditelnosti dohody o práci na dálku.

Pokud jde o úhradu nákladů vzniklých zaměstnanci při výkonu práce na dálku, novela vychází z toho, že zaměstnanci v pracovním poměru přísluší buď náhrady nákladů, které mu vznikly v souvislosti s výkonem práce na dálku a

Nahrávám...
Nahrávám...