Potvrzení o zaměstnání neboli zápočtový list slouží zaměstnanci jako písemný důkazní prostředek k prokázání důležitých skutečností týkajících se jeho skončeného pracovního vztahu. V následujícím příspěvku Vám nabídneme odpovědi na časté dotazy, které se v praxi vyskytují.
Musí o něj zaměstnanec zaměstnavatele požádat?
Zaměstnavatel je povinen vydat potvrzení o zaměstnání i tehdy, pokud si o něj zaměstnanec výslovně nepožádá.
Kdy se potvrzení o zaměstnání vystavuje?
Potvrzení o zaměstnání je povinen vydat zaměstnavatel zaměstnanci vždy při skončení pracovního poměru a právního vztahu založeného dohodou o pracovní činnosti. Při skončení právního vztahu vzniklého na základě dohody o provedení práce musí být potvrzení o zaměstnání vydáno pouze tehdy, pokud tato dohoda založila účast na nemocenském pojištění nebo pokud byl z této dohody prováděn výkon rozhodnutí či exekuce srážkami ze mzdy.
Jaké údaje jsou obsahem potvrzení?
Obsah potvrzení o zaměstnání je vymezen v § 313 odst. 1 zákoníku práce. V případě položek, u nichž zaměstnavatel žádné údaje neeviduje (např. nejsou prováděny srážky ze mzdy), je povinen takové zdůvodnění zde zaznamenat. V potvrzení o zaměstnání se uvádí:
- zda se jednalo o pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce a doba jejich trvání,
- druh konaných prací – v případě, že došlo v průběhu trvání pracovního vztahu u zaměstnavatele ke změně druhu vykonávané práce, uvede zaměstnavatel všechny druhy prací, které zde zaměstnanec vykonával,
- dosažená kvalifikace,
- odpracovaná doba a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,
- zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, který orgán srážky nařídil, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
- údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii za dobu před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.
Není možné, aby zaměstnavatel na základě vlastního rozhodnutí či po dohodě se zaměstnancem některý údaj uvedený v § 313 odst. 1 zákoníku práce vynechal nebo naopak jejich okruh rozšiřoval.
Může zaměstnanec požádat zaměstnavatele o rozšíření potvrzení o další údaje?
Zaměstnavatel je povinen na žádost zaměstnance uvést v odděleném potvrzení údaje uvedené v § 313 odst. 2 ZP, které mají význam především v případě, kdy zaměstnanec má po skončení pracovněprávního vztahu zájem o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání u krajské pobočky Úřadu práce a získání podpory v nezaměstnanosti.
V tomto potvrzení zaměstnavatel uvádí:
- údaje o výši průměrného výdělku,
- zda pracovní poměr, dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti byly zaměstnavatelem rozvázány z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem nebo z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a ZP (tj.…