Za lednovým nárůstem nezaměstnanosti stojí jak stagnace ekonomiky, tak útlum sezonních prací.
Nezaměstnanost v ČR v lednu vzrostla na čtyři procenta z prosincových 3,7 procenta, je tak nejvyšší za téměř tři roky. Podle finačních analytiků to ale neznamená, že by se trh práce stával zásadním problémem české ekonomiky. V nejbližších měsících nárůst podílu nezaměstnaných neočekávají.
„Ekonomická stagnace z loňského roku se již třetí měsíc v řadě promítá do čísel z trhu práce," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Lednový růst počtu nezaměstnaných o víc než 16 000 podle něj znamenal vyrovnání přírůstku z ledna 2021, který ovlivnila epidemie covidu-19 a který byl z hlediska trhu práce nejhorším od roku 2015. Podíl nezaměstnaných se tak po zaokrouhlení dotkl hranice čtyř procent, a to poprvé od dubna 2021, dodal.
Část slabého lednového čísla lze patrně vysvětlit efektem nerovnoměrného ukončování sezonních prací kvůli počasí, část jde patrně na vrub mírného ochlazování trhu práce, doplnil analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. To podle něj naznačují i ekonomické ukazatele a poslední lednový průzkum PMI v průmyslu, kde respondenti potvrdili propouštění nadbytečné pracovní síly. Navzdory tomu se však tuzemský trh práce stále drží ve slušné kondici a mírná recese v loňském roce se na něm projevila jen marginálně, řekl analytik.
„Vidíme, že firmy hlavně v průmyslu opatrně propouštějí," uvedl analytik Deloitte…