Oběd v kantýně, stravenky a na posledním místě stravovací paušál - takový je žebříček firemní podpory stravování zaměstnanců.
Nejvyužívanější formou příspěvku na stravování je letos v ČR oběd v jídelně. Na druhém místě skončily stravenky a na třetím stravenkový paušál. Vyplývá to ze studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). V kantýně letos podle studie pravidelně obědvá devět z deseti zaměstnanců, kteří mají k závodnímu stravování přístup. V minulém roce firemní jídelnu využívalo asi 1,6 milionu lidí, přičemž 74 procent bylo s touto formou stravování spokojeno. Ředitel výzkumu CETA Aleš Rod uvedl, že v roce 2019 v kantýně obědvalo zhruba 1,66 milionu zaměstnanců. Kvůli vysokým nákladům si podle studie mohou dovolit provozovat firemní jídelnu jen větší zaměstnavatelé.
Za stravenky si letos oběd v restauraci pravidelně kupuje 50 procent zaměstnanců, jejich počet v uplynulých letech klesl. V roce 2021 stravenky podle studie využívalo asi 1,2 milionu lidí, z nichž asi 83 procent bylo s příspěvkem spokojeno. V roce 2019 stravenky podle Roda využívalo asi 1,7 milionu zaměstnanců. Firmy si ze zákona o dani z příjmu mohou z ceny stravenky odečíst nanejvýš 55 procent, zbytek často doplácí zaměstnanci. Cena daňově nejvýhodnější stravenky je od srpna 180 korun, kvůli inflaci se navýšila o 30 korun z původních 150. Podle průzkumu společnosti Edenred z letošního září ale firmy stravenku v hodnotě 180 korun většinou neposkytují. Stravenku nad 150 korun a více zaměstnancům…