Schvalování delší dovolené provázely spory, Sněmovna je nedokončila. Jak by na případné prodloužení dovolené zareagovaly firmy?
Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů provázely spory poslanců a Sněmovna je opět nedokončila. Předkladatelé navrhují dvouletý odklad účinnosti změny zákoníku práce na leden 2023. Kdy se dolní komora k finálnímu kolu projednávání předlohy vrátí, není jasné.
Kritici delší dovolené znovu poukazovali na dopady na zaměstnavatele, kteří se nyní navíc potýkají s koronavirovou krizí. Zastánci návrhu argumentují tím, že státní zaměstnanci už pět týdnů volna mají. Ostatní pracovníky podle nich nynější úprava poškozuje.
Pokud KSČM prosadí ve Sněmovně povinný pátý týden dovolené, zaměstnavatelé přehodnotí svou mzdovou politiku, zruší dovolenou navíc a budou zvažovat i snížení počtu takzvaných sick-days. Vyplývá to z šetření Hospodářské komory mezi 600 zaměstnavateli.
Hospodářská komora opakovaně upozorňuje na dopady, které úprava zákoníku práce způsobí. Zatíží hlavně ty nejmenší podniky, které si na rozdíl od velkých podniků nemohou dovolit poskytovat zaměstnancům více než čtyři týdny dovolené. Právě malé podniky do 50 zaměstnanců, které tvoří drtivou většinu všech podniků v zemi, jsou dnes podle komory na pokraji…