Input:

Otazníky kolem poskytování zdravotního volna

10.1.2023, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Zdravotní volno neboli sick days může zaměstnanec využít pro řešení krátkodobé zdravotní indispozice, aniž by ji musel dokládat zaměstnavateli lékařským potvrzením. Jedná se o jeden z žádaných zaměstnaneckých benefitů. Podívejme se na něj podrobněji.

Jak právně zakotvit?

V zákoníku práce ani souvisejících předpisech se pojem "sick days" ani zdravotní volno nevyskytuje. To je paradoxně optimální řešení – každý zaměstnavatel by měl mít svobodu volby, zda tento benefit zavést a za jakých podmínek. Tato svoboda má ovšem i druhou stranu mince – zaměstnavatel musí pečlivě nastavit konkrétní podmínky využívání tohoto benefitu tak, aby plnil svůj účel a nedocházelo k jeho zneužívání. Forma nastavení těchto podmínek pak může být definována kolektivní smlouvu, vnitřním předpisem nebo individuální smlouvou.

Na co by zaměstnavatel měl při zavádění zdravotního volna pamatovat?

Zaměstnavatel by při nastavení podmínek pro čerpání tohoto benefitu měl dbát především na úpravu těchto oblastí:

  • počet poskytovaných dnů a možnost převodu sick days do dalšího roku,
  • postup při oznamování/schvalování,
  • účel čerpání,
  • mzda (či náhrada mzdy) během čerpání,
  • určení skupin zaměstnanců, kteří mohou benefit čerpat,
  • mechanismy zabraňující zneužívání.

 V jakém rozsahu?

Sick days se obvykle poskytují v počtu 3 až 5 dnů za kalendářní rok. Tato délka zdravotního volna odráží skutečnost, že kratší volno prakticky nemá význam poskytovat (jeden či dva dny k zaléčení virózy většinou nejsou dostačující, nemocný by po tak krátké rekonvalescenci stejně nakazil své kolegy), naopak delší volno by mohlo svádět (zejména ty obvykle méně nemocné zaměstnance, kteří je málokdy využijí) ke zneužívání.

Právně představují sick days jinou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance, avšak specificky v žádném právním předpisu zatím neupravenou. Možnost sjednat nebo stanovit tuto překážku v práci vyplývá z dispozitivní povahy ustanovení zákoníku práce. Jedná se tak o určitý nadstandard, který zaměstnavatel může, ale nemusí poskytovat, a který zpravidla přiznává pouze osobám zaměstnaným v pracovním poměru.

K jakému účelu?

Zaměstnavatel by měl

Nahrávám...
Nahrávám...