Zvláštním druhem odpovědnosti zaměstnance za škodu je odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Jedná se o odpovědnost zpřísněnou.
Odpovědnost za tuto škodu totiž vzniká, prokáže-li zaměstnavatel, že uzavřel se zaměstnancem platnou dohodu o odpovědnosti a že na svěřených a způsobilých hodnotách vznikl schodek. Zaměstnavatel není v tomto případě povinen zaměstnanci prokazovat zavinění, jak mu to jinak předepisuje ustanovení § 250 odst. 3 ZP, a zaměstnanec je povinen nahradit škodu v plné výši (viz dále). Stejně tak zákon po zaměstnavateli nevyžaduje, aby prokazoval, kdy přesně schodek vznikl.
Z výše uvedeného vyplývá, že zavinění zaměstnance na vzniku škody se předpokládá. Zaměstnanec se odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách zprostí zcela, popř. částečně, jen jestliže prokáže, že schodek vznikl zcela, nebo zčásti bez jeho zavinění. Zaměstnanec přitom musí prokázat nejen existenci skutečností nasvědčujících tomu, že schodek mohl vzniknout zcela, nebo zčásti bez jeho zavinění, ale i příčinnou souvislost mezi těmito skutečnostmi a vznikem schodku. Musí tedy prokázat, že bez těchto skutečností by schodek nevznikl tak, jak vznikl.
Důvodem ke zproštění odpovědnosti zaměstnance za škodu může být např. zjištění, že schodek vznikl v důsledku úmyslného jednání třetí osoby (např. vloupání do objektu zaměstnavatele). Zmocní-li se třetí osoba protiprávně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, neznamená to ale samo o sobě, že zaměstnanec za schodek na těchto hodnotách neodpovídá. I v tomto případě by musel prokázat, že schodek…