Na co by zaměstnavatelé umožňující pracovat z domova neměli zapomínat?
Z pohledu pracovního práva se při práci z domova vyplatí nezapomínat na:
1. Evidenci pracovní doby
Rovněž při práci v režimu home office platí povinnost zaměstnavatele dle § 96 ZP, tedy vést u jednotlivých zaměstnanců evidenci pracovní doby. S ohledem na to, že pracovní dobu si ale zpravidla rozvrhuje zaměstnanec sám, bude k tomu zaměstnavatelem oprávněně vyžadována nezbytná součinnost z jeho strany. Jakým způsobem bude zaměstnancem evidence vedena, resp. jak a jaké podklady bude pro tento účel předávat zaměstnavateli, je na dohodě smluvních stran pracovního poměru. Nutno říci, že i když má být evidence pracovní doby přesná a odpovídat skutečnosti, v praxi se tak v tomto případě z logických důvodů mnohdy neděje.
2. Posuzování překážek v práci
Zaměstnanci v režimu home office, který si sám rozvrhuje pracovní dobu, nepřísluší při některých jiných důležitých osobních překážkách v práci právo na náhradu mzdy nebo platu. Typicky jde o vyšetření a ošetření zaměstnance ve zdravotnickém zařízení, protože toto by měl zaměstnanec směřovat mimo pracovní dobu, kterou si sám rozvrhuje.
Kdyby šlo ale o případ, kdy zaměstnanec kombinuje práci na pracovišti zaměstnavatele v pracovní době rozvržené do směn a práci z jiného místa, na němž si pracovní dobu rozvrhuje sám, a překážka v práci by připadla do první ze zmíněných částí pracovní doby, pak se omezení neuplatní a na zaměstnance je nutné nahlížet jako na kteréhokoliv jiného zaměstnance a poskytnout mu náhradu mzdy nebo platu při překážce v práci.
3. Práci přesčas a ve svátek
Omezení obsažená v § 317 písm. c) ZP a týkající se práce přesčas a ve svátek nutno vykládat ve shodě s účelem, pro který tam jsou.
Nedávalo by smysl, aby zaměstnavatel kompenzoval zaměstnanci práci přesčas, která…