Návštěva u lékaře je záležitosti, které potká každého zaměstnance. Zaměstnavatel poskytuje pracovní volno, ale na oplátku vyžaduje od zaměstnance včasnou žádost a nezřídka i prokázání této skutečnosti.
Podle ustanovení § 206 odst. 1 zákoníku práce musí zaměstnanec včas požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna, je-li mu překážka v práci předem známa. Jestliže se zaměstnanec dopředu objednal na určitý termín vyšetření nebo ošetření, má právní povinnost to zaměstnavateli včas sdělit. Pojem včas lze chápat tak, že má zaměstnanec tuto povinnost splnit hned, jak je to možné. Například v pracovní den následující po dni, kdy se zaměstnanec k lékaři objednal a termín vyšetření takto zjistil.
Pokud by došlo k tomu, že zaměstnanec informaci o tom, že bude muset v určitém termínu navštívit lékaře, zaměstnavateli zapomene sdělit, nebo zaměstnavatele záměrně informuje až na poslední chvíli, musí mu přesto být pracovní volno poskytnuto. Zaměstnavatel ovšem může toto jednání považovat za porušení jeho povinností vyplývající z právních předpisů a vztahujících se k jím vykonávané práci. Pokud by zaměstnavateli v důsledku tohoto porušení povinnosti vznikla škoda, může od zaměstnance vymáhat její náhradu. Rovněž není vyloučeno, že bude zaměstnanec v této souvislosti upozorněn na možnost rozvázání pracovního poměru výpovědí pro soustavné méně závažné porušování povinnosti.
Některá vyšetření a ošetření mohou být vyvolána náhlou potřebou, aniž by o nich tedy zaměstnanec mohl dopředu vědět. V takovém případě pochopitelně nemůže…