Input:

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů

26.1.2021, Zdroj: ČTKDoba čtení: 3 minuty

Oznamovatelé protiprávní činnosti by se měli dočkat ochrany před odvetou ze strany zaměstnavatelů. Zároveň jim ale bude hrozit pokuta do výše 50 000 Kč, pokud podají vědomě nepravdivé oznámení.

Počítá s tím návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Firmy si podle něj budou muset do konce března 2022 zavést vnitřní systém pro přijímání a vyřizování těchto oznámení. Za nedodržení povinností by mohly dostat až milionovou sankci.

Cílem návrhu zákona o ochraně oznamovatelů je zajistit ochranu lidem, kteří se v souvislosti s výkonem práce dozví o protiprávním jednání a oznámí ho. Právní úprava se týká jak zaměstnanců, tak osob samostatně výdělečně činných, státních zaměstnanců, stážistů či dobrovolníků.

"Zavedení explicitního zákazu postihu oznamovatelů do právního řádu pomůže oznamovatelům zlepšit jejich postavení jak v případě sporu před soudem, tak obecně ve společnosti a v důsledcích pomůže usnadnit detekci korupce," uvedlo v předkládací zprávě ministerstvo spravedlnosti. Úřad poukázal na to, že oznamovatelé mají zranitelnou pozici i proto, že v Česku vůči nim přetrvává spíše negativní postoj.

Zákon chce oznamovatele chránit před odvetnými opatřeními, které konkrétně vyjmenovává. Je mezi nimi například propuštění, uložení kárného opatření, diskriminace, přeložení na jiné místo, změna rozvržení pracovní doby nebo snížení mzdy. Takové odvetě nesmí být vystavena ani oznamovatelova osoba blízká nebo jeho kolega. Ochrany před odvetným opatřením se ovšem nemůže domáhat člověk, který podal vědomě nepravdivé oznámení.

Návrh dále stanoví, že oznamovatel má právo na přiměřené zadostiučinění, pokud mu odvetné opatření způsobilo nemajetkovou újmu.

"Firmy musí umožnit podat oznámení písemně, ústně nebo osobně. Současně budou muset na oznámení reagovat a

Nahrávám...
Nahrávám...