Sněmovna podpořila v úvodním kole nová pravidla takzvaného kurzarbeitu. Vládní předlohu ale chtějí poslanci ve výborech upravovat. Místo listopadové se začíná hovořit až o lednové účinnosti nové právní úpravy.
Kurzarbeit představuje zkrácenou práci při ekonomických potížích s částí mzdy od státu. Podnik platí lidem za odpracované hodiny, stát jim poskytuje část výdělku za neodpracovaný čas. Kurzarbeit by se měl zavést podle vládního návrhu od listopadu, což se zřejmě nestihne. Navázal by na dočasný program Antivirus, který byl zaveden kvůli epidemii nového koronaviru.
Kurzarbeit bude dle návrhu MPSV spuštěn nařízením vlády při ekonomické recesi nebo mimořádných událostech, jako jsou například živelní pohromy, pandemie, kyber útok apod. Všechny takovéto události mohou totiž i u dlouhodobě prosperujících a perspektivních firem způsobit propouštění. To pak negativně dopadne na zaměstnance samotné, ale i jejich zaměstnavatele a stát.
SPUŠTĚNÍM KURZARBEITU BUDE ZAJIŠTĚNO:
- zaměstnanec bude nadále zaměstnán a nepřijde o příjem
- zaměstnavateli klesnou mzdové náklady související s náhradou mzdy
- státu nebudou vznikat náklady související s nezaměstnaností
- bude udržena domácí spotřeba stimulující hospodářský růst Kurzarbeit bude sloužit k řešení přechodných hospodářských potíží, a nikoliv k umělému udržení neperspektivních pracovních míst. Tomu odpovídá i nastavení podmínek, které zaměstnavatel musí splnit, aby mohl nástroje využít.
PODMÍNKY NUTNÉ K VYUŽITÍ KURZARBEITU ZAMĚSTNAVATELEM
- rozsah překážek v práci musí být v průměru v rozsahu 20 % až 80 % stanovené pracovní doby zaměstnance
- podpora se týká pouze stálých zaměstnanců, kteří jsou u zaměstnavatele alespoň 3 měsíce a mají smlouvu na dobu neurčitou Úřad práce bude zaměstnancům, kteří splní tyto podmínky, vyplácet příspěvek v částečné zaměstnanosti. Ten jim po dobu krize nahradí významnou část jejich předchozí čisté mzdy.
PODPORA PRO ZAMĚSTNANCE
- po dobu, kdy zaměstnanec nepracuje, obdrží podporu ve výši 70 % svého předcházejícího čistého výdělku
- podpora bude zastropována na úrovni průměrné mzdy (vypočte se jako průměrný příjem z 1. až 3. čtvrtletí)
- podporu bude možné pobírat maximálně po dobu 12 měsíců.
Piráti předkládají dva pozměňovací návrhy a doprovodné usnesení. Chtějí, aby byl strop 1,5násobek průměrné mzdy, ale pouze na dva měsíce. "Takto vysoká možnost podpory by měla být krátkodobá," řekla první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Celková…