Česko zůstává v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže v EU dál podprůměrné. Na žebříčku 27 členských států skončilo na 25. příčce.
Za poslední tři roky kleslo o dvě příčky. Srovnávání šancí postupuje pomaleji než jinde. Ukázal to letošní Index rovnosti žen a mužů, který zveřejnil Evropský institut pro genderovou rovnost (EIGE). Hodnocení se zaměřuje na šest oblastí - práci, peníze, vzdělávání, podíl na moci, trávení času a zdraví. ČR získala 57,9 ze sta bodů. Unijní průměr dosahuje 70,2 bodu.
"Česko se zlepšuje pomaleji než ostatní členské státy. Jeho index genderové rovnosti se sice zvyšuje, ale zůstává setrvale a výrazně nižší než průměr EU. Český pokrok v rovnosti byl pomalejší a rozdíl mezi zemí a evropským průměrem se tak postupně prohlubuje," uvedl EIGE na webu.
Od roku 2010 se v hodnocení ČR zlepšila o 2,3 bodu. Pokrok za poslední tři roky od roku 2020 je o 0,7 bodu. Celá unie se od loňska posunula v průměru od loňska o 1,6 bodu. Je to nejvyšší meziroční unijní bodový zisk od roku 2013.
Česko je podle Indexu podprůměrné ve všech šesti kapitolách. Nejhorší výsledek má v podílu žen na moci. Získalo 30,2 bodu ze sta. Je pětadvacáté. Od roku 2020 se pozice nemění. V podílu na ekonomickém rozhodování je ČR v sedmadvacítce předposlední.
Nejvíc se za poslední tři roky zlepšilo hodnocení pracovní oblasti, a to o 1,8 bodu. I tak je ČR s 68,9 bodu až čtyřiadvacátá. Nejvyšší bodový zisk byl za zdraví, a to 84,8 bodu. Nejlepší příčky dosáhlo Česko u peněz. Skončilo se 79,4 body v unii patnácté. Pozice se od…