Na pracovištích se prohlubuje izolace nejlépe placených zaměstnanců.
Zaměstnanci, kteří vydělávají nejvíce peněz, jsou na pracovištích stále méně v kontaktu s ostatními. Prohlubuje se jejich izolace, ukázal výzkum ve 12 zemích včetně Česka, o kterém informoval mluvčí Národního institutu SYRI Filip Vrána. Jde o proces, který má podle výzkumníků řadu negativních dopadů, ovlivňuje sociální soudržnost i nárůst populismu.
Studii vydal časopis American Journal of Sociology. Vědci sledovali situaci v řadě evropských zemí, dále v Kanadě, Japonsku a Jižní Koreji.
"Naše pracoviště je každodenním prostředím kontaktů, setkávání, výměny zdrojů, ale i vytváření nároků na lepší pracovní podmínky. Izolaci elity od mas pozorujeme dlouhodobě, tento proces ještě poroste a souvisí s řadou negativních jevů, které jsme se snažili popsat," uvedla jedna z autorek studie Alena Křížková, která kromě SYRI působí v Sociologickém ústavu Akademie věd.
"Je patrný dramaticky klesající kontakt elit s jejich kolegy s nižšími příjmy na jednom pracovišti," uvedla Křížková. Trend lze sledovat ve většině zkoumaných zemí. Česko je specifické tím, že se zároveň prohloubila izolace pracovníků ve spodní čtvrtině výdělkového spektra.
…