Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje okruh pomoci pro Ukrajince a také jejich zaměstnavatele.
Pokud jde o současný postup na trhu práce, cizinci s uděleným speciálním vízem mohou požádat o povolení k zaměstnání. To vyřizuje příslušná krajská pobočka Úřadu práce. Před podáním žádosti je třeba již mít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu. Ta je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Dalším krokem je již samotné podání žádosti, které může podat cizinec sám nebo prostřednictvím zaměstnavatele. Podrobné informace jsou přehledně dostupné na webu MPSV. Budeme je průběžně doplňovat a aktualizovat.
Cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou již nyní žádat o všechny dávky pomoci v hmotné nouzi, konkrétně o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení i o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Lze o ně požádat na příslušné pobočce Úřadu práce. Informace jsou podrobně k dispozici na webu Úřadu práce ČR.
Postup na trhu práce
Cizí státní příslušníci, kterým Ministerstvo vnitra udělilo speciální vízum, mohou požádat o povolení k zaměstnání, a to krajskou pobočku Úřadu práce podle místa, kde má být práce vykonávána. O povolení lze požádat až na dva roky s možností prodloužení na další dva roky, a to i opakovaně.
Zaměstnavatelé
Nejprve je třeba ohlásit volené pracovní místo krajské pobočce Úřadu práce ČR podle místa výkonu práce a současně vyjádřit zájem zaměstnat cizince na základě povolení k zaměstnání. Dále je zapotřebí s budoucím zaměstnancem uzavřít pracovní smlouvu. Smlouva je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání.
Cizinci
Povolení k zaměstnání
Jako cizinec budete k zaměstnání potřebovat povolení od Úřadu práce ČR. Před podáním žádosti o povolení k zaměstnání je třeba již mít nebo si najít pracovní místo a se zaměstnavatelem uzavřít pracovní smlouvu. Smlouva je jednou z příloh žádosti o povolení k zaměstnání. Dalším…