Input:

Flexinovela zákoníku práce ve Sněmovně

10.12.2024, Zdroj: ČTKDoba čtení: 3 minuty

Poslanecká sněmovna podpořila změny ve zkušební době a výpovědích zaměstnancům, které obsahuje tzv. flexinovela zákoníku práce.

Zkušební doba pro zaměstnance by se mohla od příštího roku prodloužit ze tří na čtyři měsíce. Výpovědní lhůta by nově začínala doručením výpovědi, nikoli až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Zaměstnavatelé by museli také rodičům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte a někteří pracovníci by mohli výdělek dostávat v eurech. Na brigády o letních prázdninách by se pak mohlo začít chodit od 14 let. Počítá s tím vládní novela zákoníku práce, kterou  v úvodním kole podpořila Sněmovna.

Hlavním cílem novely je zvýšit pružnost pracovněprávních vztahů, uvolnit rigidní nastavení dosavadní právní úpravy a reagovat na potřeby moderního trhu práce.

Maximální délka zkušební doby by se mohla prodloužit ze tří až na čtyři měsíce a u vedoucích pracovníků z šesti až na osm měsíců. Zaměstnavatel by musel matkám či otcům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Smlouvu na dobu určitou je nyní možné uzavřít nejvýš na tři roky, a to maximálně dvakrát. Při zastupování za rodiče na rodičovské by počet nebyl omezený, celková doba by ale nesměla přesáhnout devět let.

"Je potřeba, abychom nějaké změny v tom pracovním právu udělali," řekla místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová. Dodala však, že aby doopravdy fungovaly, bude nutné zahrnout i úpravy v nezaměstnanosti. Poukazovala třeba na to, že v případě výpovědi  klesne podpora až na 45 procent stanoveného limitu.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková řekla, že některé navrhované změny výrazně zhoršují postavení zaměstnanců a zhoršují již tak výraznou nerovnováhu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V

Nahrávám...
Nahrávám...