Input:

Evropská směrnice ke zlepšení pracovních podmínek při práci přes platformy

21.2.2022, Zdroj: ČTKDoba čtení: 3 minuty

Digitální platformy jsou internetové společnosti, které zprostředkovávají práci. V Evropě jich funguje více než 500.

Řada lidí, kteří pracují přes digitální platformy, by mohla mít už za pár let stejná práva jako zaměstnanci.  Mohli by tak mít třeba nárok na zaručenou odměnu, placenou dovolenou, nemocenskou, podporu v nezaměstnanosti a v budoucnu i důchod. Vyplývá to z návrhu evropské směrnice ke zlepšení pracovních podmínek při práci přes platformy, o kterém jednal sněmovní sociální výbor. Snahu o stanovení pravidel podpořil. Varoval ale před jejich příliš striktním nastavením.

Digitální platformy jsou internetové společnosti, které zprostředkovávají práci. Lidé přes ně například rozvážejí jídlo či zajišťují přepravu na zavolání, on-line zpracovávají data či dělají překlady. V EU funguje přes 500 platforem. Evropská komise svůj návrh představila loni v prosinci. V chystané směrnici je sada kritérií. Patří mezi ně stanovení odměny pracovníků, elektronický dohled nad výkonem jejich práce, omezení lidí volit si pracovní dobu a dobu nepřítomnosti či odmítnout úkoly, určení závazných pravidel pro pracovníkův vzhled a jeho chování k zákazníkům a také omezení lidí pracovat pro třetí stranu a budovat si klientelu. Pokud by dvě z těchto pěti oblastí pro platformu platily, úřady by na ni pohlížely jako na zaměstnavatele. Její pracovníky by pak vnímaly jako zaměstnance. Postupovaly by tak třeba sociální správa či inspekce práce. Platforma by mohla domněnku, že je zaměstnavatel, vyvrátit ve správním či soudním řízení.

Podle náměstkyně ministerstva práce pro legislativu Dany Roučkové přes platformy pracuje v EU přes 28 milionů lidí. Podle odhadů by se do roku 2025 mohl počet dostat na 43

Nahrávám...
Nahrávám...