Mzdu je možné stanovit jednostranně mzdovým výměrem, případně sjednat dohodou, a to kolektivní, pracovní či jinak označenou smlouvou. Zastavíme se u poslední z vyjmenovaných možností.
Písemná forma dohody o mzdě § 113 ZP, a to na rozdíl od mzdového výměru, není upravena. Dohoda o mzdě může být proto sjednána i ústně, je to však řešení problematické, protože v případě ústního sjednání může dojít mezi stranami ke sporu o její obsah. I když to proto zákon pod sankcí neplatnosti nevyžaduje, je optimální dohodu o mzdě sjednávat písemně, protože se tím vymezí obsah ujednání, které je doložitelné.
Mzda musí být sjednána před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet.
Mzdový výměr jako jednostranné právní jednání umožňuje zaměstnavateli mzdu jednostranně měnit, a to nejenom směrem nahoru, ale i směrem dolů, tzn., zaměstnavatel ji může jednostranně také snížit. Je-li sjednána dohoda o smluvní mzdě, zaměstnavatel toto jednostranné oprávnění nemá a změnit výši mzdy nebo pravidla jejího poskytování lze pouze dohodou. Lze předpokládat, že zaměstnanec nikdy nebude ochoten dohodou mzdu snížit.
Smluvní mzda má však tu výhodu, že ji lze dohodnout již s přihlédnutím k případné práci přesčas (§ 114 ZP). Je-li mzda stanovena mzdovým výměrem, tj. jednostranně, stanovit mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas nelze. Sjednat smluvní mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas lze u všech zaměstnanců, rozdíl je pouze v tom, že u vedoucích zaměstnanců (§ 11 ZP) lze do sjednané mzdy zahrnout všechnu práci přesčas, kterou mohou podle § 93 ZP vykonávat, tj. až v rozsahu 416 hodin v kalendářním roce. U zaměstnanců ostatních se lze na zahrnutí dohodnout pouze do rozsahu 150 hodin v kalendářním roce. Ujednání o tomto zahrnutí je věcí ochoty zaměstnance, protože dohoda o tomto zahrnutí vyžaduje souhlasné prohlášení obou stran. Rozsah konané práce přesčas, který lze do smluvní mzdy zahrnout, je stanoven § 114 ZP v maximálním rozsahu. sjednat mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas lze samozřejmě i pod tyto hranice.
I když je sjednána smluvní mzda, přísluší zaměstnanci povinně poskytované příplatky, které zákoník práce jako povinné upravuje. Kromě práce přesčas, kterou lze ve stanoveném rozsahu do sjednané mzdy zahrnout, přísluší…