Zaměstnanci ve firmách nejčastěji dostávají stravovací benefity a finanční odměny. Bonusy ale firmy nabízejí čím dál méně.
Na předních příčkách se také drží benefity pro volný čas, vyplývá z průzkumu, který v dubnu pro společnost Sodexo Benefity zpracovala agentura Ipsos mezi 300 zaměstnanců. Připravovaný balíček vládní rozpočtových opatření na konsolidaci veřejných financí počítá s omezením daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů.
Proti návrhu se staví poskytovatelé stravenek a volnočasových benefitů. Zaměstnavatelé by podle nich přestali výhody poskytovat, a stát by tak žádné peníze navíc nevybral. Pracovníci by zároveň začali omezovat aktivity, na které příspěvek dostávají, což jsou například návštěvy sportovišť a dalších služeb, uvedli. Návrh kritizují zástupci zaměstnavatelů i odboráři.
"Benefitní žebříček je poměrně stabilní, ale samozřejmě reaguje na situaci na trhu. Letos jsme zaznamenali propad finančních odměn, jako je například třináctý plat nebo bonusy. Ty dostává o sedm procentních bodů lidí méně než loni. I když celkově na benefitech firmy nešetří, tuto kategorii začaly omezovat. Pravděpodobně tak hledají úspory v náročném ekonomickém čase," komentovala výsledky průzkumu Tereza Knířová ze Sodexo Benefity.
S nabídkou benefitů je spokojeno 44 procent zaměstnanců. "Nejčastěji lidé mezi benefity postrádají finanční odměny a prémie, příspěvek na dovolenou, dorovnání platu v nemoci a takzvaný sick day. Poslední dva jmenované benefity se do popředí toho, co zaměstnancům chybí, dostaly během covidu a vypadá to, že tam zatím zůstanou," dodala Knířová.
Nejrozšířenějším a také nejoblíbenějším benefitem je už mnoho let příspěvek na stravování v různých formách. Zaměstnavatel nějakou formou přispívá na stravování 84 procentům zaměstnancům. Zhruba 30 procent pracovníků má k dispozici závodní stravování, 28 procent stravenky v papírové či elektronické podobě a dalším…