Input:

Deset kroků k samotestování u zaměstnavatele

9.3.2021, Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchoduDoba čtení: 4 minuty

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo pro zaměstnavatele průvodce samotestováním v deseti krocích.

1. krok

Na webu https://www.mzcr.cz/seznam-antigennich-testu-pro-ktere-vydalo-mz-vyjimku/získám informaci o držitelích výjimky pro antigenní testy prováděné laickou osobou a jejich výrobcích.

2. krok

Testy pořídím v rámci standardní distribuční sítě, tedy buď ve velkém objemu přímo od distributora, nebo pokud to bude možné např. v lékárně. Vždy je nezbytné, aby byl k testům přiložen návod v českém jazyce. Fakturu za zakoupené testy uschovám – může být následně předmětem kontroly ze strany zdravotních pojišťoven za účelem poskytnutí příspěvku z fondu prevence.

3. krok

Pokud zaměstnanec v rámci sedmidenního období vykonává práci výlučně mimo pracoviště zaměstnavatele, umožní mu zaměstnavatel postoupit test mimo pracoviště zaměstnavatele mimo jiné i v domácím prostředí. Vždy však musím dodržet postup uvedený níže včetně zaznamenání výsledku testu. Cílem testování je předejít nákaze ostatních zaměstnanců (netestuji zbytečně osoby na home office apod.). Informuji zaměstnance, že v případě jakýchkoliv příznaků onemocnění COVID-19 nepoužiji samotest, ale okamžitě postupuji podle návodu pro příznakové osoby - https://koronavirus.mzcr.cz/jak-postupovat-kdyz-mam-priznaky/

4. krok

Testování se neprovádí u osob, které prodělaly laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula doba jejich izolace, nejeví žádné příznaky onemocnění COVID-19, a od prvního pozitivního RT-PCR testu nebo POC antigenního testu neuplynulo více než 90 dní. Tyto skutečnosti se prokazují lékařskou zprávou. Dále se neprovádí u osob, které doloží negativní výsledek RT-PCR testu nebo profesionálně provedeného POC antigenního testu.

5. krok

Seznámím s příbalovou informací a návodem k použití testů všechny zaměstnance, kteří budou testy používat.

6. krok

Na pracovišti vyčlením vhodný prostor k testování – nevyužívanou místnost nebo místnost, kde nedochází ke koncentraci zaměstnanců. Vybavím pověřené zaměstnance, kteří budou spolupracovat při provádění testů, ochrannými pomůckami (respirátor FFP2, ochranné brýle, ochranné rukavice). V případě, že je test prováděn v domácím prostředí provede jej zaměstnanec před odchodem do zaměstnání.

7. krok

Nejméně 1x za sedm dní provádím testování všech zaměstnanců na pracovišti, s výjimkou těch uvedených v bodě 4. Odmítnutí zaměstnance podstoupit test lze posuzovat jako porušení § 301 písm. c) zákoníku práce. Informaci o provedení a výsledku testu zaměstnance včetně jeho čísla pojištěnce (většinou rodné číslo bez lomítka) zaznamená pověřený zaměstnanec do přehledu o provedených testech - ke stažení níže*. V případě, kdy zaměstnanec provádí test v domácím prostředí, informuje o výsledku svého zaměstnavatele.

8. krok

Výsledky

V případě negativního výsledku zaměstnanec pokračuje v běžné práci při dodržení aktuálních ochranných opatření.

V případě pozitivního výsledku je zaměstnanec povinen:

  • Sdělit tuto
Nahrávám...
Nahrávám...