2.13.339
§ 339-339a ZP Činnosti předcházející přechodu práv a povinností
JUDr. Petr Bukovjan
Úplné znění
Ustanovení související
-
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
-
§ 51a – výpověď zaměstnance z pracovního poměru v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů
-
§ 67 odst. 1 – výše odstupného při rozvázání pracovního poměru z důvodu tzv. organizačních změn na straně zaměstnavatele
-
§ 279 odst. 1 písm. e), § 280 odst. 1 písm. d) a § 287 odst. 1 písm. b) a odst. 2 písm. h) – povinnost zaměstnavatele informovat zaměstnance (odborovou organizaci) a projednat s nimi záležitosti týkající se převodu
-
§ 338 – vymezení případů, kdy dochází k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů (včetně případných podmínek s ním spojených)
-
Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů
Při přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů dochází ke změně subjektu zaměstnavatele. To ovšem neznamená, že by přejímající zaměstnavatel musel automaticky vyhotovovat dodatky k pracovním smlouvám zaměstnanců, které převzal od dosavadního zaměstnavatele, a to za účelem aktualizace názvu a sídla zaměstnavatele. Postačí tak učinit prostřednictvím písemné informace dle § 37 ZP.
Výše uvedený paragraf stanoví, že pokud pracovní smlouva neobsahuje údaje o právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru, je zaměstnavatel povinen zaměstnance o nich písemně informovat, a to nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru. To platí i o změnách těchto údajů. Údajem povinným ve smyslu výše uvedeného ustanovení je mj. název a sídlo zaměstnavatele, je-li právnickou osobou, nebo jméno, popřípadě jména, a příjmení a adresa zaměstnavatele, je-li fyzickou osobou.
Název a sídlo (jméno, příjmení a adresa) zaměstnavatele nejsou těmi údaji, na kterých se zaměstnavatel se zaměstnancem domlouvá, které jsou "sjednaným" obsahem pracovní smlouvy a jejichž změna by proto podléhala souhlasu zaměstnance. Není proto povinností přejímajícího zaměstnavatele sjednávat se zaměstnanci v souvislosti s přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů dodatek k pracovním smlouvám (byť to není vyloučeno).
Pokud zaměstnavatel poruší povinnost vyplývající mu z ustanovení § 339 odst. 1 ZP, dopustí se ve smyslu § 10 a 23 zákona č. 251/2005 Sb. přestupku na úseku součinnosti zaměstnavatele a orgánu jednajícího za zaměstnance, za což mu může být orgánem inspekce práce uložena pokuta až do výše 200 000 Kč.
Judikatura
NS ČR 21 Cdo 1951/2009
Dosavadní zaměstnavatel a přejímající zaměstnavatel jsou před přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů povinni informovat o tom příslušný odborový orgán nebo radu zaměstnanců anebo, nepůsobí-li u něj příslušný odborový orgán a ani rada zaměstnanců, zaměstnance, kteří budou převodem přímo dotčeni, a projednat s nimi za účelem…